Jakie są różnice między farbami plakatowymi a akwarelowymi?
Możliwość komentowania Jakie są różnice między farbami plakatowymi a akwarelowymi? została wyłączona
farby plakatowe

Malowanie farbami zwykle kojarzymy wyłącznie z artystami lub z zajęciem dla dzieci w szkole czy przedszkolu. Jednak okazuje się, że malować może każdy. Dzieci wykazują chęć do tworzenia, mimo że nie mają rozwiniętych zdolności plastycznych, tymczasem dorośli często nie angażują się w zajęcia twórcze, tłumacząc się brakiem talentu. Dlaczego warto malować? Jakie farby do tego wybrać?

Dlaczego warto malować farbami?

Zajęcia twórcze są doskonałym sposobem na relaks. Pozwalają skupić umysł na konkretnym zadaniu i oderwać się od rzeczywistości. Malowanie farbami rozwija wyobraźnię i uczy obserwacji otaczającego nas świata. Daje również satysfakcję z tworzenia. Poprzez malowanie można wyrazić swoje uczucia i emocje. Zwłaszcza dzieci mają z tego niezwykłą frajdę. Podarowanie dziecku farb z pewnością wywoła uśmiech a jego twarzy. Zatem jak widać, malowanie farbami jest dobre dla każdego, bez względu na wiek. Korzyści z tego jest tak wiele, że w ostatnim czasie coraz bardziej popularne są spotkania malarskie, na których uczestnicy uczą się tego zajęcia. Nie trzeba mieć specjalnego talentu. Wystarczą jedynie chęci, farby, pędzel i papier. Jakie farby będą odpowiednie? 

Farby plakatowe czy akwarelowe – które wybrać?

Farby dzielą się na wodne, olejne i inne, które są przeznaczone do malowania różnych powierzchni, takich jak szło, ceramika czy tkaniny. Z farb wodnych najbardziej popularne są farby plakatowe i akwarelowe. Farby plakatowe najczęściej służą do malowania przez dzieci oraz początkujących artystów. Są bezpieczne i nietoksyczne. Mają rzadką konsystencję, którą w razie potrzeby można jeszcze rozcieńczyć wodą. Szybko schną i stają się wtedy matowe. Można wybierać wśród wielu nasyconych, wyrazistych kolorów, są tanie i ekonomiczne. Mogą być w plastikowych pojemniczkach lub tubkach. Łatwo je usunąć z przypadkowo zabrudzonych powierzchni. Farby akwarelowe są dla bardziej doświadczonych artystów. Wymagają użycia wody. Występują zwykle w formie twardych pastylek. Uzyskane kolory są delikatne i półprzeźroczyste. Można nimi tworzyć kształty, które mają niewyraźne, rozmyte kontury. Malować nimi należy na papierze o grubszej gramaturze, aby nie pofalował się pod wpływem wody.

/\