Pióro kulkowe czy pióro na naboje?
Możliwość komentowania Pióro kulkowe czy pióro na naboje? została wyłączona
pióro kulkowe

Akcesoria piśmiennicze to niezwykle szeroka grupa produktów. Nie dość, że znajdziemy w niej różne przybory, takie jak długopisy czy pióra, to jeszcze każdy z nich dzieli się na poszczególne rodzaje. I tak na przykład wśród piór można wyróżnić te wieczne, te kulkowe oraz te na naboje. Pierwsze z nich były kiedyś powszechne, ale dziś są mniej popularne, głównie z tego względu, że ich używanie wiązało się z dość uciążliwym korzystaniem z kałamarza czy z robieniem kleksów. Tak więc dla każdego, kto decyduje się kupić pióro, dylemat rozgrywa się jednak między tym kulkowym a tym na naboje. Które z nich wybrać?

Prawda jest taka, że na pytanie o wybór pióra nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Każdy typ ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Poza tym pod wieloma względami oba te rodzaje są do siebie podobne. Na przykład tak jeden, jak i drugi jest wyprofilowany. W dodatku tak naprawdę i jedno i drugie pióro działa na naboje. Tym, co je różni, jest w rzeczywistości zakończenie. Tak zwane pióro na naboje posiada metalową stalówkę, natomiast pióro kulkowe, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone jest w końcówkę bliższą długopisowi, która przyjmuje na samym zwieńczeniu kształt kulki.

Zalety i wady obu opcji

Która końcówka jest lepsza? Z pewnością pióro z metalową stalówką pisze nieco subtelniej. Zdecydowanie bardziej nadaje się ono do ćwiczenia kaligrafii. Jednak ma to także swoją cenę w postaci tego, iż tak zwanym piórem na naboje pisze się czasem trudno. Dzieje się tak dlatego, gdyż trzeba uważać na to, aby stalówka się nie złamała, i nie można przyciskać jej za mocno do papieru. Nic takiego nie ma jednak miejsca przy korzystaniu z pióra kulkowego. Dość dobrze znosi ono większy nacisk, w związku z czym przy stosowaniu tego przyboru nie trzeba być tak subtelnym. Skutkuje to jednak również mniej estetycznym stylem pisma.

Znając wady i zalety pióra kulkowego i pióra na naboje pozostaje zatem zdecydować, co wolimy – bardziej staranny charakter pisma czy większą swobodę w posługiwaniu się przyborem.

/\