Jaki wybrać długopis do nauki pisania?
Możliwość komentowania Jaki wybrać długopis do nauki pisania? została wyłączona
chłopiec z długopisem

Nauka pisania to jeden z najważniejszych procesów, jaki przychodzi dziecku przejść w szkole. Oczywiście nie mniej istotna jest nauka czytania czy nauka matematyki. Jednakże pisanie jest szczególne między innymi dlatego, że ma bardzo materialny charakter. Żeby było możliwe, dziecko musi posiadać do tego odpowiedni przyrząd. W tym zakresie możliwości jest wiele. Do nauki pisania można wybrać pióro na naboje, pióro kulkowe, długopis. Zazwyczaj w pierwszych latach szkoły podstawowej do nauki pisania zaleca się pióro, ale długopis wcale nie jest gorszym rozwiązaniem. Wprost przeciwnie, posiada on liczne zalety. Trzeba go jednak wybrać tak, aby pasował dziecku.

Na co warto zwracać uwagę przy wyborze długopisu?

Jaki długopis najbardziej nadaje się na przyrząd do nauki pisania? Z pewnością taki, który dobrze leży w dłoni. Ten aspekt u każdego dziecka wygląda jednak inaczej. Pierwszoklasiści różnią się budową dłoni, a co za tym idzie, potrzebują spersonalizowanych przyborów do pisania. Dla jednego dziecka lepszy będzie cienki, a dla drugiego gruby długopis. Z pewnością jednak warto postarać się o to, aby przyrząd ten nie był za ciężki. W innym przypadku dłoń dziecka będzie się za bardzo męczyć.

Co jeszcze ma znaczenie przy wyborze długopisu do nauki pisania? Z pewnością siła, jaką trzeba użyć, żeby docisnąć wkład do kartki papieru i umożliwić przyrządowi funkcjonowanie. Zdecydowanie najlepiej dzieje się wówczas, gdy siła ta jest jak najmniejsza. Wkład powinno się bezproblemowo dociskać do kartki. Wtedy ręka wolniej się męczy i może dłużej pracować. A to jest szczególnie ważne w szkole, a więc tam, gdzie lekcje następują po sobie jedna po drugiej jedynie z krótkimi przerwami.

Oczywiście długopis do nauki pisania należy dostosować również do tego, którą ręką pisze dziecko. Istnieją bowiem takie modele, które przeznaczone są specjalnie dla osób leworęcznych. Warto z nich skorzystać, ponieważ z pewnością mogą one ułatwić naukę pisania i uczynić ją przyjemniejszą.

/\